Jak pěstovat avokádo

Nejdříve ze všeho musíte získat pecku. Kupte si v obchodě zralé, nejlépe s tmavou/černou slupkou a aby bylo na omak měkčí. Poté ho rozpulte a opatrně nožem vyjměte pecku. Tu pořádně pod tekoucí vodou omyjte, aby na ni nezůstaly kousky avokáda.
Avokádo na stromě

Hlína

Sežeňte si květináč (na začátek bude stačit kolem 18 cm průměr, až rostlina povyroste, tak pořiďte větší) a hlínu. Ta nemusí být nějaká speciální, úplně postačí univerzální, nebo na pokojové rostliny. Květináč naplňte hlínou asi do 7/8 výšky. Poté vezměte pecku a posaďte ji spodkem (širší částí) na hlínu. Následně k ní zeminu přihrňte, ale dejte pozor, aby koukala vrchní polovina z hlíny. Pokud ji zahrnete celou, tak ji udusíte a neporoste. Dobré je ještě pod květináč dát misku. Udržujte rostlinku neustále vlhčí, ideální je, aby v misce byla alespoň trocha vody. Klíčit by měla začít tak po 14 dnech, ale klidně i po 3 měsících. Mějte proto trpělivost.

Voda

Jedná se asi o nejoblíbenější způsob pěstování avokáda z pecky. Vezměte nádobu, úplně postačí třeba sklenička, nebo obal od svíčky. Naplňte vodou až úplně po okraj a umístěte na slunné místo (nejlépe hned na parapet). Pak si připravte tři párátka s ostrými hroty, aby se lépe umisťovaly. Do čisté pecky na třech místech píchněte párátko. Díky tomu pak položíte pecku na skleničku naplněnou vodou a nespadne dovnitř. Snažte se, aby opět koukala půlka nad vodou a půlka byla ponořená. Kdyby byla celá pod vodou, tak Vám nevyklíčí. Vodu se v nádobě snažte měnit každé 3–5 dní, aby se nemnožil sliz na sklenici i pecce. Když uvidíte, že pecka praskne, tak se nebojte odloupnout vrchní hnědou slupku, aby mohlo praskat i nadále a rozrůstat se.
Rozpůlené avokádo

Ubrousek

Posledním tipem je to, že pecku zabalte do papírové utěrky, papírového kapesníku, nebo do ubrousku. Opět ji očistěte a poté obalte například papírovou kuchyňskou utěrkou. Takhle celou ji dejte do igelitového sáčku. Měla by Vám začít klíčit zhruba po 3 týdnech.

About the author