Kdy se vyplatí profesionální předseda SVJ?

Asi všichni budeme souhlasit, že bydlení v paneláku je plné kompromisů. Musíme tolerovat své sousedy a často se s nimi potkávat ve společných prostorách. Také se může stát, že budou učiněna rozhodnutí, týkající se onoho domu, která nám nebudou příliš po chuti. Ale tak už to bývá, když tolik rozdílných lidí žije na tak malém prostoru.

Aby se zajistila alespoň určitá férovost, je každý majitel domu členem společenství vlastníků jednotek, zkráceně SVJ. To řeší problémy, které se týkají všech obyvatel. Například nebude předmětem jednání, jestli můžete vyměnit kuchyni nebo si přibít na zeď obraz, ale věci jako například oprava schodů či střechy jsou rozhodně předmětem schůzí, které jsou pravidelně pořádány.

řada klasických paneláků

Zde jsou pak předkládány možnosti řešení, a vybírá se pomocí hlasování. Vykonávací pravomoc pak náleží předsedovi, který má také jako jediný možnost disponovat se společným fondem, do kterého všichni platí měsíčně povinně určitou částku, počítanou z plochy, kterou vlastní.

Otázkou samozřejmě je, koho do této pozice zvolit. Jednou z možností, nad kterými většina lidí ani nepřemýšlí, je profesionální předseda SVJ. A je třeba říci, že je škoda, že je toto řešení opomíjeno. Má totiž řadu výhod.

Tou hlavní je, že má zkušenosti s jednáním s úřady. A věřte, že předseda s nimi bude jednat velmi často, neboť prakticky na každou větší akci, jako je zateplení domu či výměna výtahu, je potřeba povolení. A všichni víme, že to mnohdy není zcela jednoduché získat, i když splňujeme všechny podmínky.

oprava panelového domu

Také je faktem, že má více zkušeností, a dokáže tedy vybrat a přednést to nejvýhodnější řešení. Může mít také známé u různých firem, se kterými již v minulosti z titulu své funkce pracoval, takže se s nimi mnohem snáze domluví. Ví i, jak vše nejlépe řídit, a jaká částka přispívaná do fondu je ideální.

Je tedy dobré, pokud si zrovna předsedu volíte, se zamyslet i nad touto možností. Jistě, za svou práci bude chtít zaplatit, ale věřte, že to za to bude stát.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About the author