Co vše musí obsahovat etikety na výrobcích

Když vejdeme do kteréhokoliv obchodu, první, co upoutá náš zrak, jsou etikety Samolepici-etikety.com na jednotlivých výrobcích. A není divu, naprostá většina z nich byla právě za tímto účelem navržena. A není divu, koneckonců obchodníci, pokud chtějí na trhu uspět, musí využít jakoukoliv příležitost, jak zvýšit svůj zisk.

To však neznamená, že by na nich mohlo být cokoliv, c je napadne. Naopak, informace, které jsou na nich uvedeny, jsou dány zákonem. Samozřejmě ten ponechává určitou volnost v tom, co na něm bude uvedeno, avšak všechny se musí řídit určitými pravidly.

etiketa2

Tím hlavním je, že na nich nesmí být vyloženě nepravdivá informace. To by totiž bylo považováno za klamání spotřebitele, a pro danou firmu by to znamenalo velké problémy. Většina firem se to snaží obejít tím, že tam dává všeobecná tvrzení, která mají zákazníky přilákat, jako třeba „skvělá chuť“ a podobně.

Dále zde musí být i přesné složení daného produktu. Jednotlivé ingredience pak musí být seřazeny v sestupném pořadí, tedy na prvním místě musí být uvedena ta, které je tam nejvíce, a na posledním ta, které je nejméně. V tomto složení musí být zahrnuty i nejrůznější konzervanty a doplňkové látky. Je to proto, aby si zákazník mohl ještě před nákupem ověřit, z čeho se vlastně onen produkt skládá. To může být důležité například pro lidi s alergií či speciální dietou.

etiketa1

Na etiketě musí také být uvedeno množství výrobku, u tekutin se uvádí obvykle v litrech a u těch pevných v gramech. Určitá odchylka je samozřejmě povolena, avšak nesmí přesáhnout určité procento. Tak bude kupující vědět, kolik že toho za své peníze dostane.

Důležité je také datum spotřeby. Na mnoha produktech pak najdeme i datum výroby. To nám říká, do kdy bychom měli daný produkt spotřebovat, než se jeho vlastnosti zhorší. Je jasné, proč je právě tento údaj důležitý.

Jak je tedy vidět, je toho hodně, co tam musí výrobce uvést. Avšak my coby zákazníci to rozhodně oceníme.

About the author