Středomořská dieta je vhodná nejen pro hubnutí

Pokud jste propadli kouzlu životního stylu, který chutná Italům, Španělům nebo Řekům, určitě máte slabost i pro zdejší gastronomické speciality. A zůstává pravdou, že bez olivového oleje si snad tamní kuchyni nedovedeme ani představit, že? V podobném duchu pak kráčí i středomořská dieta, která je právem považována za velmi zdravou. Dodržují ji nejen jihoevropské destinace, ale i lidé z území, které dříve zahrnovalo římské impérium, tedy například Maročané nebo Tunisané. Potíže se srdcem, těžká forma cukrovky nebo rakovina? Tyto civilizační neduhy se středomořským obyvatelům častěji vyhýbají a vědce už několik dekád zajímá, proč tomu tak je. A jak se dalo očekávat, důvodem je jídelníček.

nobleza-del-sur-19-min

Velká porce slunce a také lehké stravování

Nejsou to jen hřejivé sluneční paprsky, které pumpují novou krev do žil obyvatelům jižanských destinací. Středomořská dieta má také velký vliv na jejich zdraví a také délku života. Čím je tak zajímavá? Dává se větší důraz na rostlinnou stravu a celozrnné pečivo nebo těstoviny, nezapomíná se na kvalitní ořechy a semena. Tukem číslo jedna je tady extra panenský olivový olej, jenž dominuje na poli antioxidantů. Seznamte se s polyfenoly, které se stanou vaším průvodcem ve světě zdravého stravování. Olivové produkty jsou vhodné nejen k masu, ale i grilované zelenině, jde o skutečný univerzál, který ocení všichni strávníci. Ryby nebo zelenina, to je klasika pro chorvatský nebo španělský jídelníček, nestůjte proto opodál a raději ochutnejte!

nds-eco-night-03-min

Nezapomeňte ani na středomořské bylinky

Vynechte sůl, respektive věnujte se ní mnohem méně! Nabízí se totiž oregano, paprika nebo kmín, dejte šanci kořenícím směsím, které mají na jižanských stolech velmi důležitou úlohu. Svůj prostor musí dostat i kvalitní mléčné výrobky, tedy jogurty, sýry a další dobroty. Můžete z nich dělat i dezerty, stačí si jen přizvat med, ořechy a také olivový olej, který je prodchnutý špičkovými antioxidanty. Zhubnout pár přebytečných kil a cítit se lépe, to nemusí být jen nedostižný sen. Začněte s inspirací v Itálii nebo ve Španělsku a zkuste to s letním úsměvem!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About the author