Typy měničů napětí DC-DC – jaké jsou mezi nimi rozdíly

Měniče napětí jsou důležitou součástí elektrických obvodů, která umožňuje dosažení specifických vlastností. Jejich hlavní využití spočívá v transformaci napětí na požadované výstupní charakteristiky, které odpovídají požadavkům správné funkce a provozu napájeného systému. Obvykle jsou rozlišovány dva základní typy měničů napětí, umožňujících buď změnu napěťové charakteristiky mezi střídavým a stejnosměrným napětím, nebo zvýšení či snížení výstupní hodnoty napětí v porovnání s fixní vstupní hodnotou pro optimální napájení systému. Druhý typ měničů může být řešen jako AC-AC (tedy pro změnu hodnoty napětí střídavého) nebo DC-DC (měnící hodnotu napětí stejnosměrného).

Měniče napětí AC-AC a DC-DC

Tento typ měničů napětí se aplikuje ve stejných situacích, a to pro účinnou regulaci napětí v obvodu, dosažení jeho bezpečné hodnoty a současně optimalizaci struktury a systémových součástí, která mohou být velmi dobře přizpůsobena potřebám zařízení bez nutnosti zohledňovat primární zdroj napájení. Měniče tohoto typu obvykle implementují transformátorovou součást a využívají se jako přechodový prvek, který může zároveň spínat danou větev obvodu. Jejich aplikace je závislá především na charakteristice vstupního napětí, které je dále zvyšováno nebo snižování, AC-AC měniče jsou využívány u systémů napájených ze sítě nebo motory, DC-DC měniče se používají u zařízení napájených baterií.

circuit-board-3450410_1280

Typy DC-DC měničů

DC-DC měnič je možné pořídit v různých variantách podle toho, jaký je jeho primární účel. Standardně jsou rozeznávány dva základní typy doplněné o rozšířené složitější součástky, a to:

  • step-up – je měnič určený pro zvyšování hodnoty napětí na požadovanou úroveň
  • step-down – je měnič používaný ke snížení výstupní hodnoty napětí na požadovanou úroveň

Vedle těchto základních měničů jsou díle využívány také pokročilé systémy DC-DC měničů, které umožňují složitější operace, jako jsou například napájení v obou směrech nebo schopnost výstup galvanicky oddělit.

DC-DC měniče od TME

Měniče DC-DC lze podle potřeby vybírat v katalogu společnosti Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o. (TME). V nabídce naleznete celé spektrum DC-DC měničů od drobných součástek do běžné spotřební elektroniky až po veliké převodníky určené pro instalaci ve fotovoltaických systémech. Společnost se dlouhodobě zabývá dodávkou širokého sortimentu elektrotechnických či mechanických součástek a zařízení pro tvorbu vlastních domácích projektů ale i sériovou výrobu. Celková nabídka jednotlivých produktů čítá tisíce různých výrobků od předních (a ověřených) světových dodavatelů. Vedle elektronických součástek pro osazování desek plošných spojů či vytváření systémových řešení naleznete v katalogu společnosti také běžné součásti pro budování automatizovaných či robotizovaných zařízení, ale také nástroje pro montáž či obrábění materiálů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About the author